Test z 02.06.2022

Egzamin pisemny to test wielokrotnego wyboru (może być więcej niż jedna poprawna odpowiedź – punkt otrzymasz tylko, gdy wskażesz wszystkie poprawne odpowiedzi na pytanie. Nie ma punktów cząstkowych ani punktów ujemnych). Na wypełnienie testu masz 90 minut – dokładnie 1 minuta na jedno pytanie, gdyż pytań w teście też jest 90.
Egzamin pisemny zakończysz pozytywnie, jeżeli zdobędziesz co najmniej 65 punktów.

UWAGA: Odpowiedzi na pytania są zgodne ze stanem prawnym na dzień egzaminu

Kliknij poniższy przycisk aby rozpocząć test.

<– Wróć na stronę wyboru testu

4 komentarze

 1. Katarzyna
  27 czerwca 2022
  Reply

  W pyt 11 prawidłowymi odpowiedziami są A i C, sprawdzałam w kluczu na stronie MRiT i są zaznaczone identyczne odpowiedzi, tymczasem we wszystkich źródłach do jakich udało mi się dotrzeć, klasycznymi miarami tendencji centralnej są średnia arytmetyczna, mediana i dominanta. Jest błąd w odpowiedziach, czy może ja szukam prawidłowej odpowiedzi nie tam gdzie trzeba?

  • 28 czerwca 2022
   Reply

   Nie ma błędu w odpowiedziach. Owszem, wszystkie odpowiedzi to miary tendencji centralnej. Jednak w pytaniu chodzi wyłącznie o miary klasyczne, a do tych należą m.in. wszystkie średnie (arytmetyczna, geometryczna, harmoniczna). Mediana nie należy do miar klasycznych, lecz do miar pozycyjnych. Główną cechą odróżniającą miary klasyczne od miar pozycyjnych jest wrażliwość uzyskiwanych wyników na wartości odstające z danego zbioru. Jeżeli rozkład naszych danych nie jest zbliżony do rozkładu normalnego, to zastosowanie średniej da nam wyniki obarczone dużym błędem. W tym wypadku należy zastosować np. medianę.

 2. Katarzyna
  28 czerwca 2022
  Reply

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Swoją drogą, świetna strona i żałuję, że tak późno na nią trafiłam.
  Pozdrawiam!

  • 28 czerwca 2022
   Reply

   Bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że mogłem pomóc. Dziękuję za uznanie i korzystanie z mojej strony, i również pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *